Bart Digital Products Bart Digital Products

Prenajaté e-shopy a web stránky

Prenájom web stránok je služba, ktorá dokáže vyhovieť iba malému počtu klientov. „Krabicové“ weby totiž nedokážu pochopiť potreby zákazníka (a jeho zákazníkov), pretože ich ani neskúmajú. Nemajú ako.

Vždy ide len o technickú realizáciu, bez predošlej analýzy, bez zamyslenia sa nad správaním cieľovej skupiny, bez ohľadu na použiteľnosť stránky…Jednoducho tu chýba akýkoľvek marketingový rozmer. Pritom práve pri e-shopoch je kľúčové, hľadieť na zákazníka ako na ten najdôležitejší faktor, ktorý rozhodne o úspešnosti e-shopu alebo jeho krachu.

Ak sa rozhodnete pre prenájom, ste v tom sami. Nikto vám neporadí, ako porozumieť návštevníkom stránky, a čo spraviť pre to, aby bola objednávka zrealizovaná do konca.

Chýbajúca spätná väzba
Krabicový e-shop, za ktorým nestoja reálni ľudia, nedokáže poskytnúť reporting dát, ani spätnú väzbu. To znamená, že nezistíte, ako web funguje. Práca s dátami je pritom mimoriadne dôležitá v snahe zoptimalizovať nákupné procesy a získať tak maximum kupujúcich zákazníkov.

Cena vs. kvalita
Je pravda, že prenájom stránok stojí pár eur mesačne. Väčšinou však ide o základný balík, ktorý je naozaj základným. To znamená, že keď máte reálny záujem pracovať so svojou stránkou, jednoducho musíte zaplatiť za dodatočné služby. Ročný prenájom sa tak môže pohodlne vyšplhať na 400 – 600 €.

Za túto sumu získate iba určité uniformné funkcionality – tie sú dané, nemenné a nedajú sa prispôsobiť špecifickým potrebám. Vždy si preto vopred premyslite, či vám obsah balíka naozaj vyhovuje. Takéto „krabicové“ riešenie má veľkú nevýhodu v tom, že neumožňuje ďalší rozvoj v budúcnosti. Je preto na individuálnom zvážení, do akej miery sa oplatí investovať do niečoho, čo má relatívne krátku trvanlivosť. Bez možnosti rýchlej a bezproblémovej implementácie nových funkcií.

Mechanický web, ktorý nemyslí
Pri prenájme e-shopu ide len o mechanickú tvorbu stránky. Niet pochýb, že z technického hľadiska bude funkčná, no z marketingového hľadiska je úplne nevyhovujúca. Šablóna ignoruje konkrétne potreby cieľovej skupiny, lebo je pri každom webe prakticky rovnaká. Niektoré firmy poskytujúce prenájom, ponúkajú „benefit“ vo forme predpripravených textov, určených jednotlivým odvetviam podnikania.

Ako však môžu byť takéto texty (kľúčové slová) konkurencie schopné a zaujímavé pre vyhľadávače, keď sa budú periodicky opakovať na viacerých stránkach?

Nedostatok originality nie je len vizuálnym problémom, ale výrazne ovplyvňuje aj predajnosť produktov v rámci online riešení.

Mínusom je tiež čas, potrebný na naplnenie obsahu a samotné spustenie stránky.

Slabá podpora
Pri prenajatých web stránkach nemožno rátať s odborným poradenstvom; je to riešenie buď-alebo. Teda buď si zaplatíte za hotový balík (bez diskusie a otázok), alebo jednoducho takéto riešenie nie je pre vás.

Technická podpora je najčastejšie obmedzená na e-mail, zahraničné telefónne čísla a pracovné dni, čo otestuje vašu trpezlivosť v krízových situáciách.

Pre koho je riešenie prínosom
Prenájom stránok je užitočnou službou pre tých, ktorí potrebujú čisto informačný web. To znamená, že chcú iba poskytnúť určité informácie a nejde im o získavanie zákazníkov či budovanie imidžu. Jednoducho, ide o stránky bez marketingového smerovania, napríklad osobné stránky alebo prezentačné weby klubov.