Keď sa začal ChatGPT ošiaľ, na malú chvíľku sme sa zľakli. Kolovali chýry, že vie programovať, písať články, rozprávať so zákazníkmi či dokonca maľovať. Potom sme si to ale vyskúšali a uvedomili si pravý opak. ChatGPT nás určite tak skoro nenahradí. Namiesto toho nám môže pomôcť robiť našu prácu ešte lepšie.

V piatok sa Mišo a Maťo podelili v našom firemnom chate o niekoľko príkladov, ako im inteligentný chat v poslednej dobe uľahčil život a my sme sa o nich s vami rozhodli podeliť. Ak ste dosiaľ odolávali, možno vás práve oni inšpirujú vyskúšať si ChatGPT 4 v praxi.

8 tipov od Miša

 1. Michal

  ChatGPT za mňa pripravil článok o GraphQL. Nebolo to síce veľmi čitateľné, ale išlo o skvelý základ, ktorý si po poriadnej štylistickej úprave rýchlo našiel miesto na našom blogu.

 2. Na Sportnet-e aktuálne kompletne prerábame autorizačný protokol. ChatGPT mi pomohol nový auth.sportnet.online naprogramovať, pričom som mu systematicky v jednom vlákne zadával požiadavky týkajúce sa štandardov OAuth2, PKCE a OPENID. Chat mi bol oveľa napomocnejší, ako čitanie RFC dokumentácie. Samozrejme, väčšinu vecí, čo mi dal, som si následne v RFC overil.
 3. ChatGPT mi, na základe prezentácie, vygeneroval otázky do kvízu na Frontend Masters Košice vol. 22.
 4. ChatGPT mi pregeneroval funkciu z PHP do Node.js, a to dokonca s použitím crypto, ktorému až tak nerozumiem, takže mi ušetril kopu googlenia.
 5. ChatGPT vypočítal susedovej dcére domácu z matematiky, konkrétne išlo o slovnú úlohu v znení: V zoo je 10 tiav. Niektoré sú dvojhrbé a niektoré jednohrbé. Dokopy majú 14 hrbov. Koľko je ktorých? 
 6. Vo štvrtok večer sa mi rozrhla tetiva na luk a urobiť novú obyčajne trvá aj 48 hod. Cez víkend som ale mal absolvovať Slovenský pohár v lukostreľbe a tak som požiadal ChatGPT, aby mi navrhol vhodný spôsob, ako nahradiť tetivu v rekordnom čase. Dopadlo to dobre a na súťaži som sa nakoniec spomedzi 33 účastníkov umiestnil na 7. mieste 🙂
 7. Založil som si instagramovú stránku, na ktorú mi ChatGPT navrhol kompletnú stratégiu pridávania príspevkov, pričom sám generuje pre jednotlivé príspevky aj text. Ešte obrázky keby tak zvládal lepšie 🙂  
 8. ChatGPT mi spravil HTML a CSS pre prototyp so zadaním: Urob formulár na prihlasovanie, daj tam 4 buttony, atď.

5 príkladov od Martina

 1. Martin

  ChatGPT mi napísal lambda funkciu pre autoškálovanie v AWS a pomohol aj pri návrhu architektúry autoškálovania v AWS. Dalo mi to dobrý základ. Úžasné je, že aj ja, bez hĺbkovej znalosti linuxu, som vedel napr. pripraviť celú infraštruktúru v Amazone. Zatiaľ to bolo tak na 80% ja a 20% GPT, ale verím, že tento pomer sa bude pomaly otáčať.

 2. ChatGPT za mňa vygeneroval návrhy názvov pre náš štafetový tím.
 3. ChatGPT mi pomohol vyriešiť systémové chýby na inštanciách v AWS a problémy s GitLab runnermi. 
 4. ChatGPT napísal agregácie pre MongoDB
 5. ChatGPT prepísal kód pre migráciu projektu z react-router 5 na 6. Je to dosť “pain” robiť to ručne. 

Viac tipov na využitie ChatGPT nájdete v článku na webe Wearedevelopers.com, ktorý nás k zdieľaniu tých našich inšpiroval.