Nechajte sa hacknúť! Pomôže vám to odhaliť chyby, na ktoré by ste inak neprišli

Každý softvér potrebuje svojho etického hackera. Prečo? Lebo myslí ako útočník. Dokáže identifikovať diery v systéme, pozná postupy, vďaka ktorým cez ne ľahko prenikne, a vie, ako vaše zabezpečenie obísť, alebo ho úplne prelomiť. A potom vám o tom všetkom napíše prehľadnú správu, aby ste mohli svoj projekt vylepšiť.

Etickí hackeri z firmy LPR Solutions používajú tzv. ofenzívne bezpečnostné techniky vyžadujúce špecifický spôsob uvažovania, unikátne znalosti a netradičné nástroje. Len tak dokážu odhaliť aj tie chyby, ktoré sú pri bežnom pohľade vývojára či bezpečnostného analytika prehliadnuté. Hackerom totiž stačí na ukradnutie vašich citlivých dát či zhodenie webu úplná maličkosť – jeden nebezpečný vstupný formulár, neaktuálny plugin či nesprávny riadok kódu. 

Prečo by na vás niekto útočil?

Možno máte pocit, že kybernetický útok sa vás vôbec netýka. Online svet je predsa obrovský a šanca, že hacker bude chcieť zhodiť či okradnúť práve váš web, je zanedbateľná. Pravdou však je, že obeťou útoku sa môžete stať aj úplnou náhodou. 

Kedysi boli hackeri vzácni, pretože na túto “prácu” boli potrebné naozaj expertné znalosti. Doba sa však zmenila a dnes sa môže stať hackerom aj žiak základnej školy. Stačí mu hľadať na správnych miestach a internet mu poskytne presný návod, všetky potrebné informácie aj hotové nástroje na realizáciu plnohodnotného kybernetického útoku. 

Niektoré programy sú dokonca natoľko sofistikované, že neustále prehľadávajú web, aby našli zraniteľnosti, a ak nejaké nájdu, spustia plne automatizovaný útok bez potreby akéhokoľvek zásahu zo strany hackera. A samozrejme, šanca na útok rastie aj s každým nespokojným ex-zamestnancom, zákazníkom či konkurenciou, ktorí si vedia zhodenie vášho webu jednoducho objednať. 

Riziko útoku na váš web, eshop alebo aplikáciu je teda naozaj vysoké. Ako sme už písali v minulosti, aj nenápadný blog postavený na WordPresse s minimálnou návštevnosťou čelí za jeden deň 14-tim až 120-tim pokusom o hacknutie. Ako sa teda brániť? Ofenzívne!

Ako sa robí ofenzívna bezpečnosť?

Najsilnejšou zbraňou ofenzívnej bezpečnosti sú penetračné testy. Ide o aktivity zamerané na preverenie konkrétnych bezpečnostných oblastí (infraštruktúra systému, používateľské oprávnenia, jednotlivé vstupy na stránke, API a pod.), ktoré simulujú útok. Väčšinou sú pripravené na mieru pre každý web, aplikáciu či softvér a ich výsledkom je podrobná správa o tom, kde všade má systém diery a aké problémy môžu spôsobiť.

Takéto penetračné testovanie pritom obyčajne prebieha ešte predtým, než je projekt dokončený, aby mali hackeri po jeho zverejnení už len minimálnu šancu na úspech. Dodatočné plátanie chýb v už hotovom produkte je totiž často podstatne drahšie, než zachytenie problémov ešte v procese vývoja.

Špecialistami na penetračné testovanie sú práve etickí hackeri. Títo programátori a analytici majú obyčajne bohaté skúsenosti s nástrojmi ofenzívnej bezpečnosti, no namiesto toho, aby svoje znalosti využili na kradnutie údajov, kryptomien či financií z účtov, poskytujú ich firmám s cieľom ich pred touto hrozbou ochrániť. 

Ako si nájsť svojho etického hackera?

Pravdepodobne najviac etických hackerov na východe Slovenska nájdete v LPR Solutions. Ide o prvú spoločnosť tohto druhu v okolí Košíc a hoci doteraz pracovala najmä pre zahraničnú klientelu, svojich zákazníkov si postupne získava už aj doma. 

Programátori, ktorých zamestnáva, sa pritom neorientujú len na simuláciu aktivít útočníka pomocou penetračných testov, ale aj na konzultácie architektúry systému ešte pred jeho vznikom alebo na bezpečnostné školenia pre vývojárske firmy.

Či už teda stojíte na začiatku vývoja a chcete si byť istý bezpečnosťou svojho digitálneho produktu, alebo naopak, už dlhšie úspešne podnikáte a konkurencie, ktorá by vám možno chcela aktívne ublížiť, pribúda, títo hackeri môžu byť pre vás tí praví. 

V online bezpečnosti totiž naozaj platí, že najlepšou obranou je útok. Ideálne presný, simulovaný a etický.