Bart Digital Products Bart Digital Products

Dominik Trojčák: Korporátny život ma príliš nelákal a nechcel som sa viazať na jednu technológiu

Programátorský tím postupne rozširujeme o nové tváre. Jednou z nich je aj Dominik Trojčák, ktorý sa k nám pridal pred cca rokom a pol. Aby ste lepšie spoznali všetkých „Barťanov“, tak vám každý mesiac predstavíme jedného kolegu z radov bart.sk.

Skús sa nám na začiatok predstaviť

Volám sa Dominik Trojčák, mám 24 rokov a považujem sa za Košičana, aj keď od narodenia bývam v malej dedine neďaleko Košíc, v Kostoľanoch nad Hornádom. Už 4 roky som šťastne zadaný s priateľkou Katkou.

Kedy a ako si začal pracovať pre bart.sk

V bart.sk pracujem od februára 2018. To, že som sa sem dostal považujem za spleť viacerých náhod a asi osud nejako zariadil, že momentálne pracujem práve tu. Celé to začalo počas štúdia, kde sme mali predmet s názvom “Živé IT projekty”, ktorého náplňou bolo začlenenie študentov do pracovného prostredia. Hoci som už vtedy mal prácu, bral som to ako príležitosť vyskúšať si niečo nové. Medzi vtedajšími spolužiakmi sme vyskladali 5-členný tím a mne prischla úloha výberu projektu, na ktorom budeme pracovať. Zadávateľmi týchto projektov boli IT firmy pôsobiace v Košiciach a medzi nimi bart.sk, ktorý prišiel s témou vytvorenia mobilnej aplikácie pre Slovenský futbalový zväz (SFZ). Táto téma ma síce zaujala, ale dal som ju až na druhé miesto z troch vo výbere. Našťastie, tú moju prvú si niekto vybral skôr a nám teda bola automaticky pridelená téma číslo 2. Začali sme teda pracovať na aplikácií a s využitím technológie react-native sme vytvorili mobilnú aplikáciu pre SFZ, kde bol celý výsledkový servis slovenského futbalu spolu s prehľadom jednotlivých súťaží. Počas vývoja sme viackrát navštívili aj priestory spoločnosti bart.sk. Výslednou prácou sme napokon dosiahli 3. miesto zo všetkých projektov v rámci spomínaného predmetu. Čo je ale pre mňa dôležitejšie, našiel som prácu, ktorú robím rád a v príjemnom pracovnom prostredí a kolektíve. 

Spomínal si, že pred bart.sk si už mal nejaké pracovné skúsenosti

Počas školy som sa snažil byť aktívny, absolvoval som niekoľko kurzov a akadémií a aj vďaka tomu som mal možnosť pracovať v nemenovanej IT spoločnosti v Košiciach. Tu som pracoval na pozícii Oracle Siebel Developer, kde som tvoril súčasť tímu tvoriaceho CRM systém pre jednu z najväčších bánk na Slovensku. Práca to bola fajn, a myslím si, že sa mi aj celkom darilo. Vedel som však, že to nie je úplne pre mňa. Korporátny život ma príliš nelákal a nechcel som sa viazať na jednu konkrétnu technológiu. Keď prišla ponuka od bart.sk po absolvovaní spomínaného projektu, neváhal som ani zlomok sekundy. Predošlé zamestnanie však považujem za veľmi prínosné a skúsenosti, ktoré som v ňom získal ma posunuli vpred.

Tento rok si úspešne ukončil vysokú školu. Čo je podľa teba hlavnou výhodou štúdia na vysokej škole?

Áno, tento rok som úspešne ukončil moje 5 ročné štúdium na vysokej škole . Ešte som si to ani nejak neuvedomil, dôjde mi to asi až v septembri keď nepôjdem na zápis :D. Ak by som to mal v celku zhodnotiť, tak vysoká škola bola výrazným smerníkom v mojom profesnom živote. Aj keď som už predtým vedel čo chcem približne robiť, škola tomu dala reálnejšiu podobu a priviedla ma do IT sveta. Samozrejme, chcelo to aj veľa chcenia a práce mimo školy, ale ja sa dokážem ľahko zanietiť a potom ide všetko tak trochu samo. Ak mám vysokú školu k niečomu prirovnať, je to ako turistická trasa so značkami, ktoré ti pomôžu dostať sa do tvojho cieľa. Bez nich by to síce šlo, ale musel by si mať buď šťastie alebo pekne vyšliapaný chodník. To pokladám za najväčšiu  výhodu vysokej školy.

Vo svojom voľnom čase rád športuješ. Aké športy máš najradšej?

Športu sa venujem v podstate od malička a beriem to ako dôležitú súčasť svojho života. Dlhé roky som sa venoval futbalu, potom som si ho skúsil aj z pohľadu rozhodcu a momentálne preferujem individuálne športy ako beh a cyklistiku. Cyklistike sa venujem pomerne aktívne a aktuálne aj finišujem s prípravou na jeden z najťažších cyklo pretekov na Slovensku. Rád posúvam vlastné možnosti a verím, že sa mi podarí v tomto športe dosiahnuť aj nejaké pekné výsledky. Cyklistiku beriem ako relax a veľakrát aj ako druhú kanceláriu, kde často nájdem riešenia na aktuálne problémy a potom to už len prepíšem do kódu.

Na akom projekte momentálne v bart.sk pracuješ?

V práci som si vyskúšal už viacero projektov a technológií. Momentálne  pracujem na CRM aplikácii, kde vytvárame rozsiahlejšie riešenie pre zákazníka. CRM to už je zrejme môj osud. Táto aplikácia poskytuje rozsiahlu funkcionalitu pre manažment zákazníkov a administráciu väčšej spoločnosti. Súčasťou je taktiež aj B2B portál – eshop, ktorý je priamo prepojený s CRM. Tento systém vytvárame pre spoločnosť Dejmark, ktorá je jedným z najväčších distribútorov dekoratívnych a priemyselných farieb na Slovensku a taktiež pôsobí aj v zahraničí. Projekt sa pomaly rozrastá a pribúdajú aj ďalšie aplikácie. Momentálne začíname pracovať na android aplikácii, ktorá bude rozširovať B2B portál o funkcie ako je napríklad skener čiarových kódov. Na tomto projekte pracujeme spolu s kolegom Vladom Darákom. Zo začiatku som robil iba frontend, čo mi je také bližšie, ale momentálne už robím všetko od analýzy, cez návrh až po celkovú implementáciu.

Nedávno si sa vrátil z dovolenky. Prezraď, kde si bol a ako si sa tam mal, čo ťa najviac zaujalo :)

Áno tento rok sme už tradične spoločne s priateľkou Katkou strávili dovolenku na Gréckom ostrove, konkrétne to bol ostrov Zakynthos. Bol to náš piaty ostrov a ešte nám ich celkom dosť ostáva. Grécke ostrovy nám už akosi prirástli k srdcu. Zakynthos je veľmi pekný ostrov s množstvom úžasných miest a pláži. Ostrov sme preskúmali takmer celý a určite by sme sa sem ešte radi vrátili. Celkovo nás na gréckych ostrovoch najviac zaujala jedinečnosť každého z nich. Každý alebo minimálne každá skupinka má svoju vlastnú kultúru a miesta, ktoré sú v top svetových rebríčkoch. Navyše je fajn si raz za čas trochu vziať gréckeho štýlu života a spomaliť.

Top 3 aplikácie, ktoré používaš vo svojom smarfóne?

Momentálne dosť v mobile využívam aplikáciu Strava na trekovanie mojich ciest, veď keď nemám záznam z tréningu ako by ani nebol. Často využívam aj aplikáciu Tatra banky a považujem ju za jednu z top bankových aplikácií. A na tretie miesto by som dal celý balíček Google aplikácií, bez nich by som vedel fungovať len ťažko. 

foto: Lukáš Tóth