Aj v roku 2020 budeme pokračovať v predstavovaní našich kolegov. V prvom rozhovore tohto roku sme vyspovedali front end developera Alexandra Jurika.

Pochádzaš z Ukrajiny, prečo si sa rozhodol presťahovať na Slovensko a ako dlho tu už bývaš?

Po strednej škole, ako každý iný študent, som musel urobiť dôležité rozhodnutie kam sa posunúť ďalej. Stále som chcel študovať v zahraničí, ale vtedy som ešte nevedel aké výzvy ma tu čakajú :). Keďže pochádzam zo Západnej Ukrajiny, Slovensko ma lákalo najviac zo štyroch krajín, s ktorými susedí môj kraj. Prihlásil som sa na Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na odbor Informatiky a po potvrdení o prijatí na štúdium som sa začal učiť slovenčinu. Predtým som často počul: “Veď čo.. je to ľahký jazyk, ako keby si rozprával ukrajinsky.” Po trojmesačnom kurze slovenčiny som prvýkrát prišiel do Košíc a zistil som, že viem povedať ako sa volám a odkiaľ pochádzam. To bolo tak všetko. Na vysokej škole som bol jediný sedemnásťročný prvák. Pre každého Slováka je to šokujúce, ale na Ukrajine má základná škola štyri a stredná škola sedem ročníkov. Na prvej prednáške na vysokej škole mi takmer vyskočili oči, neveril som že na Slovensku môžem niečo dosiahnuť. Všetko sa dá, stačí mať motiváciu a silu rozvíjať sa. Teraz som na Slovensku štvrtý rok, ukončil som bakalársky stupeň štúdia, pracujem ako programátor a žijem šťastný život.

Vráťme sa na chvíľu ešte do minulého roka. Ako by si ho zhodnotil čo sa týka osobných a pracovných úspechov?

Minulý rok bol pre mňa jedným z najnáročnejších a zároveň jedným z najúspešnejších čo sa týka osobných, tak aj pracovných výsledkov. Dôležitou zmenou bol pre mňa prelom zo študentského života, do života, kde sa musím o seba postarať už sám. Ukončil som bakalársky stupeň na vysokej škole, prestúpil som z korporátnej spoločnosti do bart.sk, prenajal som si byt v centre mesta a podobne. Takmer všetko, o čom som sníval v roku 2018, som aj splnil v roku 2019. Asi jediné, čo ma mrzí je, že som málo cestoval. Na konci roka už som bol veľmi „vyšťavený“ a potreboval som regenerovať. Do ďalších rokov je mojim stálym cieľom rozširovanie zoznamu navštívených miest, ktorý aktuálne pozostáva z desiatich krajín a štyridsiatich troch miest.

Aké boli tvoje začiatky v bart.sk?

V treťom ročníku vysokej školy som absolvoval predmet „Projekt“. Cieľom tohto predmetu bolo spojiť vysokoškolákov a Košické IT firmy a teda dať možnosť študentom pracovať na projekte v konkrétnej spoločnosti a následne projekt odprezentovať na podujatí s názvom Živé IT projekty. Keďže náš tím pracoval na projekte v spoločnosti bart.sk, hneď po dokončení projektu som sa prihlásil na pohovor, spracoval som úvodné zadanie a po krátkom čase už som vybaľoval svoje veci v jednej z kancelárií tejto spoločnosti 🙂 Bližšie informácie o projekte sa môžete dozvedieť tu.

Aktuálne pracuješ na projekte Crossuite. Aká je tvoja úloha na tomto projekte a čo ťa najviac baví?

Od začiatku pracujem ako front end developer na projekte Crossuite. O aplikácii, ktorou v práci žijeme, Vám už spomínal náš devOps Stano. Keď som nastupoval do bart.sk, tak som naskočil do rozbehnutého vlaku, keďže je projekt momentálne v štádiu inovácie do nových technológií. Bolo veľmi ťažké dostať sa do obrovského projektu so skúsenosťami, ktoré som mal na začiatku (takmer žiadne). Vďaka Stackoverflow a kolegom, ktorí boli vždy nápomocní, som to zvládol a teraz spolu cestujeme po svete JavaScriptu a webových frameworkov. Máme super tím, v kancelárii je vždy sranda a zároveň každý „maká“ a rozvíja sa.

Čomu sa najradšej venuješ po práci?

Ja sa snažím každú minútu využiť čo najefektívnejšie. Najradšej po práci športujem. Neexistuje šport, ktorý by som nemal rád. Vo firme s kolegami organizujeme týždenné futbalové tréningy a vo voľnom čase behám a chodím do posilovne. Snažím sa čo najčastejšie chodiť na víkendy domov za rodinou. Som rád že je to pomerne blízko (cca 170 km), no nevýhodou sú časté kolóny na hranici kvôli ktorým sa cesta môže o dosť predĺžiť. Samozrejme cestovanie je to, bez čoho si s priateľkou nevieme predstaviť život. Radi objavujeme ukrajinské a slovenské mestá, ale aj celkovo Európu. Taktiež si veľmi rád prečítam dobrú knihu alebo sa vzdelávam v nových technológiách.

TOP 3 aplikácie, ktoré používaš vo svojom smartfóne?

Som krypto nadšencom a v 80% po odblokovaní telefónu zapínam aplikáciu Blockfolio, kde si rád (občas ani nie :D) pozriem svoje portfólio a prečítam novinky zo sveta blockchain-u a kryptomien. Ako primárny messenger používam Telegram. To je príčinou, keď sa dlhšie neozývam v Messengeri :). A tretie miesto si delia Youtube a Amazon Kindle.


Chceš sa aj ty stať súčasťou nášho tímu?