Bart Digital Products Bart Digital Products

„Vraj tu máte dobré teambuildingy“

Takto sa vyjadrila naša nová kolegyňa Janka pri odpovedi na otázku, prečo ju naša firma zaujala. Vieme že neklamala :)

Slová zamestnancov si náš BigBoss váži, a tak sme sa 1. apríla rozhodli, že pracovnej srandy bolo dosť a vyrazili na chatu.

Jarný a jesenný teambuilding na chate je už taká bartovská tradícia. Kým ten jesenný nás má niečo naučiť, či už o firme, jeden o druhom alebo o projektoch, na ktorých pracujeme (pripomeňme si napr What’s next? Hľadania správnej cesty), jarný je o zábave. Vypnúť, prevetrať hlavu, zabaviť sa.

Náš najväčší tím Crossuite, vrátane mňa, sa ale rozhodol, aj tento teambuilding z časti poňať pracovne (že by nás k tomu nútila naša pracovná morálka, s určitosťou povedať nemôžem….a skôr si myslíme že nie :))..Avšak je to u nás najrýchlejšie rastúci tím, zložený z mnohých pracovných rolí. Mieša sa v ňom veľa rôznych osobností a 10 ľudí v ňom by malo fungovať ako jeden celok, nie ako 10 jednotlivcov, zhodou okolností sa nachádzajúcich na jednom mieste a pracujúcich na spoločnej veci.

Tomu bol aj tento teambuilding venovaný. Tímu, spolupráci v ňom, zisteniu slabých stránok, ktoré Crossuite ako taký má. Čo vieme spoločne vylepšiť? Chýbajú nám nejaké znalosti? Školenia? Máme v tíme skryté talenty? Poznáme sa navzájom? To všetko nás zaujímalo a tomu bol nastavený program.

Akcia teambuilding Crossuite začala o 5.31 ráno, kedy crossuiťáci dostali email s inštrukciami pre prvú hru. Neviem, či to je len u nás tak, ale naši programátori hrozne neradi čítajú emaily. Tak trošku sme to poňali hneď z rána výchovne, že veru aj ten email si občas treba otvoriť.

Hra 1:

Počas cesty z KE do Levočskej doliny, kde sa akcia konala, bolo na ceste pripravených niekoľko stanovíšť, na ktorých bolo potrebné nájsť kód. Kód bol následne použitý na odomknutie indície k ďalšiemu stanovišťu. Používal sa ako posledné šesťčíslie pri zadávaní definovanej url adresy, kde prv ako bola zobrazená indícia, bolo napísaných niekoľko otázok o kolegoch.
Nepoznáš si kolegov? Nabudúce ich na pive lepšie počúvaj.

A podelíme sa s Vami aj o zopár indícii :)

1. Keď si srdcom východňiar
alebo si smädný mních
Ak veľké je na teba príliš,
daj si orosený …. …..

2. „V krajine nekrajine, bez slnka v najdlhšej nedokončenej diere dlhej X metrov som si spomenul,
že som zabudol opraviť bug MBX. P.S.: Nájdi X

3. Keď ti para dochádza a koní máš veľa,
no ani jeden trávu nežere,
len hlavný sponzor Scuderie Ferrari
ti šťavu pred rodiskom Majstra Pavla doplní
P.S.: Pri lavičke si vylož nohy a oddychuj

Ľahké nie?

Po príchode všetkých crossuiťákov do Levoče sa začala tá vážnejšia časť.

Matica kompetencií

Deň vopred, sme spolu s kolegami vyplnili dotazník, ktorého výsledky sa preniesli do matice kompetencií. O tej si v blízkej budúcnosti napíšeme niečo viac, zatiaľ aspoň pekný príklad čo to vlastne je a čo sme ňou sledovali (príklad matice kompetencií)

Cieľom bolo zistiť, v čom sú nedostatky Crossuite tímu, pri akých rolách chýba nahraditeľnosť, kto sa v daných pracovných oblastiach ako cíti, čo by chcel zlepšiť, čo ho zaujíma a na čo by si prial mať viac priestoru. Ľudia sa pri jednotlivých bodoch mali označiť hodnotou 0 až 5, kde 5 znamená expert. A verte mi, v tíme veru máme aj zopár expertov ;-)

Túto maticu sme teda vytvorili deň predtým a počas teambuildingu sme si ju vyhodnotili.

Aby sme nezabudli, čerešničkou na torte bola prítomnosť aj nášho zákazníka, teda product ownera z Belgicka, ktorý sa plne do aktivít zapájal. Viď foto.

IMG_0766

Áno, možno to vyzerá, že sa modlí za bezchybný kód a rýchlejší vývoj….pravdou ale je, že len zanietene vysvetľoval dôležitosť písania detailnej špecifikácie…A jej čítania zo strany programátorov.

Hra 2:

Po tejto aktivite na nás prišiel hlad a rozbehol sa súboj o to, kto pripraví lepší obed.

Crossuite tím sa deň predtým rozdelil do 2 tímov a každý z nich mal vymyslieť jedlo, ktoré navarí pre tú druhú skupinu. K dispozícii bola na chate kuchynka a altánok s grilom. Trošku sme to skomplikovali, keď sme jednotlivé recepty po ich vymyslení prehodili. A tak sa napríklad vegetariánom poštastilo, že pripravovali obed pre mäsožravcov.

Ale oba tímy to zvládli dobre, nikto hladný neostal a všetci to prežili bez ujmy na zdraví

IMG_0751

MBTI alebo prečo ti musím všetko 100krát vysvetľovať, kým on mi rozumie hneď?

S plným bruchom sme opäť zvážneli a prešli na tému MBTI alebo k tomu, kto je aký typ osobnosti.
Prečo nám pracovné, či osobné vzťahy s niektorými ľudmi nefungujú?
Prečo mi robenie importu uberá energiu?
Dá sa odhadnúť ako sa bude Striky správať keď nestíhame deadline?
Prečo Mirka stresuje keď má byť demo o 14:30, je 14:00 a chalani ešte len mergujú, no a napr. taký Martin žije v tom, že je ešte len 13.00?

MBTI je typológia, kde sa každý človek vie zaradiť do jedného zo 16 typov. Slúži na zistenie povahy a dominantných vlastností osobnosti. Každý sme iný, vnímame inak, rozhodujeme sa inak.

A preto, aby sme pochopili jeden druhého viac a snažili sa vytvoriť aj vhodné pracovné podmienky a rozdelenie prác pre jednotlivé typy, spravili sme si tento osobnostný test.
A následne sme si ho vyhodnotili.

Spolu s maticou kompetencií nám takto vznikol pekný sumár Crossuite tímu a ľudí v ňom. Čo bolo aj cieľom.

Hra 3:

No a na záver bola v pláne drinking game…..ale to už sa k nám pripojili všetci barťania, ktorí postupne dorazili na chatu a plynule sa prešlo do voľnej zábavy.

IMG_0809 IMG_0780 IMG_0773 1