Mirka Francová - Bart Digital Products Mirka Francová - Bart Digital Products

Riadime sa zdravým rozumom… a vy?

Niekoľkokrát za posledné obdobie som dostala otázku: „Mirka, ty si stále v barte?“ Som :)  A plánujem byť.

V barte pracujem už dlho. Dokonca je to veru už dvojciferné číslo, ak by sme sa chceli baviť o presných rokoch. A tak, ako každý dlhoročný vzťah, aj ten moj barťácky prešiel cez rôzne fázy: nadšenie, motivácia, radosť a, nebudeme si klamať, občas aj stres, či nervy.

Mirka Francová - Bart Digital Products

Klasicky to nepôjde

IT sektor je silne konkurenčný a turbulentný trh. Príležitosti okolo nás je veľa a každý máme nejakú vnútornú motiváciu a dôvody, prečo v práci ostať, alebo ju zmeniť. Pre mňa je základom mať pracovné prostredie, ktoré nie je založené na neustálej kontrole alebo meraní KPI, ale má dôveru v ľudí. Zároveň sa potrebujem s hodnotami firmy stotožniť. A tiež chcem byť súčasťou spoločnosti, ktorá chce sama napredovať nielen cez čísla v podobe zisku, ale aj v rámci interných procesov, vylepšení. 

Pamätám si, ako sme ešte zopár rokov dozadu projekty riešili prostredníctvom klasického vývoja. No ako sme rástli, s každým novým klientom sme museli veci preplánovať a často úlohy len tlačili pred sebou. Pamätám si aj na frustráciu, ktorá vo mne rástla, keď sa priority často menili. A pamätám si aj na deň, keď sme sa zhodli, že toto nie je cesta a potrebujeme sa na veci pozerať agilne.

Nový agilný svet

Áno, viem, slovo agilne je pojem, ktorý na nás vyskakuje pomaly aj z chladničky. Všetci ho používajú, ale nie každý vie, čo to znamená.  Pre mňa byť agilný znamená, že sa v rôznych, a hlavne často sa meniacich situáciách správame proaktívne, vítame zmenu a nefrfleme. Sme inovatívni, flexibilní, či kreatívni. A keď sa na agilných len nehráme, ale naozaj takto rozmýšľame, máme vyhrané.

Existuje viacero agilných rámcov, ktoré sme si mohli vybrať, a po niekoľkých konzultáciách s odborníkmi, sme sa rozhodli pre SCRUM a KANBAN. Odvtedy sa svet v barte zmenil. 

Nebudem tvrdiť, že všetko bolo ružové a krásne, a zavládol tu dokonalý mier, ktorý trvá dodnes. S niektorými ľuďmi, ktorí boli zvyknutí na tradičný vývoj a agilitu nechceli prijať, sme sa dokonca museli rozlúčiť. Ale postupne sme menili spôsob práce na jednotlivých projektoch, usmerňovali a vzdelávali ľudí aj našich zákazníkov, a nakoniec to všetko do seba zapadlo.

Mirka Francová - Bart Digital Products

SCRUM-ujte rozumne

SCRUM využíva empirický prístup. Znamená to, že sa pri vývoji snažíme pracovať systémom založeným na faktoch, skúsenostiach a overovaní. Cieľom je poučiť sa a zlepšovať minulé chyby. O to sa snažíme neustále, pretože chyby sme stále robili a robiť ich aj budeme. Je to rámec a nemá presne zadefinované postupy. Najlepšia rada, akú som počas jedného školenia dostala bola, že keď sa nevieme rozhodnúť, máme sa riadiť zdravým rozumom :D  Scrum dáva priestor každému členovi tímu, aby vyjadril svoj názor a dáva mu možnosť veci zlepšovať. A to je na tom celom to krásne.

Zmena na agilný vývoj u nás nastala v roku 2016, absolvovali sme množstvo školení a cez ruky mi odvtedy prešlo veľa projektov. Stále som ale presvedčená, že je toho ešte veľmi veľa, čo sa ohľadom agilného vývoja môžem naučiť a tiež mi nedalo spávať, či to, čo robíme, robíme naozaj najlepšie, ako vieme. A tak som po 6 rokoch, čo o SCRUM-e rozprávam, dospela k názoru, že je načase si svoje znalosti aj preveriť, preskúšať a certifikovať. Tento blogový článok teda píše certifikovaná Scrum masterka :D

Samotná skúška pre certifikáciu bola veľmi zaujímavá – miestami som sa naozaj zapotila :D  80 otázok v angličtine, na ktorých zodpovedanie sme mali 60 minút času. Nebolo to ale len o teórii, otázky boli z veľkej časti tvorené praktickými príkladmi. A tak som počas certifikácie dostala aj odpovede na to, či sa v barte veci hýbu správnym smerom :)

Som hrdá na bart.sk a na cestu, ktorou sme si spoločne prešli. Rada by som sa o ňu preto s vami ďalej podelila v niekoľkých článkoch o agilnom vývoji – z pohľadu zákazníka a z pohľadu vývojára. V tom najbližšom si spravíme krátky úvod do SCRUM-u a budeme upratovať izbu :)

Viac blogov na tému agilného vývoja nájdete v kategórii agilita