Prinášame vám ďalší zo série rozhovorov s našimi kolegami. Tentokrát sme vyspovedali Filipa Kováča, študenta TUKE, ktorý pracuje na projekte sportnet.online.

Ako si sa dozvedel o bart.sk ?

Začiatkom druhého ročníka štúdia na TUKE som sa začal pozerať po pracovných príležitostiach. Zúčastnil som sa profesia days, prešiel si ponuky na profesia.sk, pridal sa do skupín na facebooku s programátorskými pracovnými ponukami, “polajkoval” som stránky košických IT firiem a podobne. Facebook sa naučil, čo hľadám a o čo sa zaujímam, preto mi jedného dňa odporučil udalosť s názvom Frontend Masters Košice vol.5. Využil som príležitosť naučiť sa niečo nové a vyskúšať si košický IT event, ktorý nebol organizovaný školou, ale IT firmou a ľuďmi z praxe. Práve na tejto udalosti som sa prvýkrát dozvedel o jej organizátorovi, firme bart.sk.

Čo nasledovalo po Frontend Masters Košice?

Po FE Masters Košice sa konal workshop Vianočný špeciál, na ktorom sme sa mali rozdeliť do tímov a vykódiť jednoduchú webovú ťahovú hru. Každý ťah hráča bol pri tom 1 request na pripravené API. Každému tímu sa niečo podarilo a na konci svoje riešenie odprezentovali. Po workshope sme zašli na pivo a pokec, kde som sa zoznámil s developermi bart.sk. Tam som zistil, že možno do firmy hľadajú ľudí ako som ja. O pár dní som sa firme ozval so svojim životopisom a vzápätí som bol pozvaný na osobné stretnutie. Keďže som preukázal svoje zručnosti a znalosti na workshope preskočil som bežný proces, pri ktorom uchádzač musí vypracovať zadanie, pred tým než je pozvaný na pohovor. Pohovor prebehol úspešne a preto som developerom v bart.sk už takmer 2 roky.

Ako by si zhodnotil podujatie Frontend Masters Košice ?

Tento rok je to už ôsme pokračovanie, na ktorom som sa zúčastnil. Podujatie ma stále zaujalo minimálne jednou prednáškou, ktorú by som vedel priamo pri svojej práci použiť. Názov eventu je trošku zavádzajúci, keďže event má čo ponúknuť developerom z rôznych okruhov, nielen “frontenďákom”. Prednášajúci sú developeri z našej firmy, ktorí sa stretávajú s prezentovanými technológiami a problémami denne. Možnosť prezentovať som si mal možnosť vyskúšať aj sám, a to hneď pár mesiacov po nástupe do bart.sk. Riešili sme v tom čase spôsob, ako vylepšiť a štandardizovať prístup k Server Side Rendering-u našich frontend React aplikácii. Spolu s kolegami sme sa preto rozhodli zamerať FE Masters Košice vol. 8 pravé Server Side Rendering-u. Moja prednáška bola o samotnej implementácii SSR a jej nasadenie do ľubovoľnej React aplikácie. Riešenie, ktoré som prezentoval bolo niečo naše, k čomu sme prišli postupným vývojom, a nie oficiálne riešenie, ktoré doteraz React tím neponúka. Preto som bol skeptický, aký feedback dostaneme. Tiež to bola úplne nová skúsenosť, keďže to bola pre mňa prvá prednáška takého formátu. Stresu som sa nevyhol :D. Predchádzalo ju hodiny prípravy, od študovania článkov po vytvorenie ukážkovej aplikácie. Prednášať pred IT komunitou nebolo jednoduché, hlavne pre začínajúceho programátora s minimálnymi skúsenosťami. Nakoniec, ale môžem povedať, že som veľmi rád, že som sa do toho pustil. Veľa som sa pri tom naučil už počas prípravy a mal som možnosť postaviť sa aj do kože prednášajúceho. V budúcnosti, ak budem mať zaujímavú tému, s ktorou by som sa chcel podeliť určite znova využijem túto možnosť.

Aktuálne pracuješ na projekte sportnet.online. Čomu sa venuješ na tomto projekte?

Na projekte sportnet.online som od začiatku kedy som nastúpil do bart.sk. Začínal som ako frontend developer s minimálnymi skúsenosťami, a preto som za úlohu dostal doplniť jednoduché komponenty do našej UI knižnice, či doplniť zopár funkcionalít do existujúcich aplikácií. Postupne som sa dostal aj k aplikácií, na ktorej som sa podieľal od začiatku a tak ďalej naberal na skúsenostiach. Neskôr som sa dostal aj k backend aplikáciám. Momentálne sa podieľam na vývoji funkcionality od jej analýzy, cez naprogramovanie backend-u aj frontend-u, do jej nasadenia. Na projekte sportnet.online máme približne 70 repozitárov, ktoré je potrebné udržiavať, pridávať nové “featury” a riešiť bugy. Z času na čas pribudne nová aplikácia, na ktorej vývoji sa tiež podieľam. Frontend vyvíjam pomocu React + Typescript / Javascript a backend NodeJS + express + MongoDB + Typescript / Javascript.

Čo ťa na tomto projekte najviac baví? V čom je pre teba tento projekt zaujímavý?

Projekt sportnet.online je živý, každý deň mu pridávame hodnotu novými “featuramy”, či rozširujeme novou aplikáciou. A práve to je na ňom pre mňa to najzaujímavejšie. Sme stále v pohybe, skúšame nové technológie, vylepšujeme procesy a posúvame sa vpred. Mňa osobne najviac tešia nové aplikácie, ktoré pribudnú do platformy. Pravé to je možnosť, kde sa viem ako developer najviac uspokojiť s nádielkou najnovších technológii a tak získavať nové skúsenosti, ktoré sú pre mňa ako študenta kľúčové.

Aktuálne študuješ Informatiku na TUKE FEI. Aké to je skĺbiť štúdium a prácu?

Zo začiatku to bolo ťažšie, lebo som získal nové povinnosti, ktoré som musel zakomponovať do svojho života. Študenti zvyknú často zanedbávať jedno, či druhé na striedačku a potom sa v práci vyhovárať na školu a v škole na prácu. Štúdium na FEI informatike nepovažujem za také náročné a myslím si, že každý študent si na to postupne zvykne. Určite sa vyskytnú obdobia, kedy sa nakopia povinnosti z obidvoch strán, čo je dosť stresujúce. Väčšinou sa to však dá zvládať bez problémov a ak sa nakopia študentské povinnosti, dá sa v práci dohodnúť. Určite by som odporučil každému študentovi sa už počas štúdia zamestnať. Nie je lepšie miesto, kde sa viete v takom krátkom časovom úseku a tak rýchlo posunúť dopredu.

Ak sa nevenuješ štúdiu a práci, čo rád vo voľnom čase robíš?

Vo voľnom čase si rád zájdem zacvičiť do posilovne, avšak nikdy mi to dlhšie nevydržalo. Stále príde nejaká choroba či iná priorita, ktorá vynuluje môj “progress”. K cvičeniu sa ale stále vraciam a dúfam, že možno raz mi to vydrží…
Programovanie je moje zamestnanie aj hobby, preto si tiež rád rozširujem obzor aj vo voľnom čase. Kódenie, pozeranie prednášok na YouTube, objavovanie nových rozšírení pre VSCode, či čítanie release notes Typescript-u – na forme nezáleží.
Tiež si rád pozriem nový seriál, či film. K mojim naj seriálom patrí hlavne Silicon Valley, Lucifer, či The Magicians. V poslednom čase hlavne Kitchen Nightmares.

TOP 3 aplikácie, ktoré používaš vo svojom smartfóne.

Hm… Ak ma frajerka naštve tak Badoo, Tinder a Instagram :). Ale nie teraz vážne. Som študent bez auta, takže hlavne appka IMHD.sk na hromadnú dopravu a ANTIK CityBike na prepravu v meste na krátke vzdialenosti. Ak ste ešte neskúsili ANTIK bicykle vrele odporúčam. Poslednou by bola asi aplikácia Spotify.

Chceš sa aj ty stať súčasťou nášho tímu?