Ako sa stať programátorom v bart.sk?

Na to, aby si mohol/mohla programovať v bart.sk, je dôležité úspešne zvládnuť prijímací pohovor. Ale pekne poporiadku. Začína sa to, samozrejme, zaslaním životopisu. Na stránke bart.sk/pridaj-sa sú vždy vypísané aktuálne pozície, ktoré chceme obsadiť. Aj mimo nich ale radi prijmeme šikovných ľudí, preto ak medzi voľnými miestami nevidíš to svoje vysnívané, nezúfaj a pošli nám resumé aj tak. Určite sa v našej schránke nestratí. Životopis je pre nás prehľadom toho, čo všetko máš za sebou a čo si doteraz zvládol/zvládla, no tvoj úspech na ňom nestojí ani nepadá. Vieš, čo je pre nás dôležitejšie? Spoznať ťa. 

Navrhneme ti preto krátke online stretnutie, aby sme sa lepšie zoznámili. To obvykle trvá 30 minút, počas ktorých sa ťa opýtam napríklad na to, čo ťa na programovaní baví najviac alebo aké sú tvoje očakávania a predstavy. Vysvetlím ti, ako sa u nás pracuje a tiež aj priebeh potenciálnych nasledujúcich stretnutí. Výsledkom bude pokračovanie do druhého kola, ktorým je technický screening.

Ako riešiš problémy? Zisťujeme zadaním a screeningom

Počas neho sa ti bude venovať náš developer Martin a prostredníctvom jednoduchej úlohy, ktorú ti dá nakódiť, si overí, či máš základné programátorské zručnosti a aj to, akým spôsobom riešiš problémy. Keď do seba všetko zapadne, dostaneš zadanie na vypracovanie na domov.

Pri zadaní je pre nás dôležité hlavne na to, aby si bol/a s jeho vypracovaním spokojný/á ty. Vážime, že mu venuješ svoje maximálne úsilie. Nám na ňom veľmi záleží preto, lebo takto máš možnosť spoznať a vyskúšať si, ako asi vyzerá práca u nás. Nie je tajomstvom, že otvorená komunikácia a spätná väzba sú kľúčové predpoklady pre spoluprácu a pre posúvanie sa vpred. Martin tvoje zadanie preto dôkladne skontroluje a vyhodnotí. Napíše ti, čo bolo skvelé a čo by sa naopak dalo vylepšiť. Na základe tohto feedbacku máš možnosť svoj kód ešte upraviť. Ak zadanie dotiahneš na požadovanú úroveň, pozveme ťa na pohovor.

Pohovor v trojici

Na pohovore budeme spolu s tebou traja. Martina budú zaujímať teoretické a praktické programátorské poznatky, pričom tie druhé si overí počas live codingu. A vieš, čo je počas tejto časti povolené? Googlenie. Veď je úplne prirodzené, že si niečo potrebuješ pozrieť aj počas bežnej práce. Prečo by sme ti to na pohovore mali zakázať? :-) Hľadať môžeš čokoľvek, okrem hotového riešenia.

A na čo sa zameriavam počas pohovoru ja? Zaujíma ma súlad s našimi hodnotami a tvoje osobnostné predpoklady, ktoré nám po úspešnom zvládnutí pohovoru pomôžu vybrať ti vhodný projekt.

Vieš, keby sme boli my s Maťom na tvojom mieste a uchádzali by sme sa o prácu v spoločnosti, kde chceme pracovať ideálne až do dôchodku, boli by sme tiež v strese. Preto úplne rozumieme, ak niečo v danú chvíľu nevieš alebo to zabudneš. Je to v poriadku. Všetci sme ľudia a môžeš nám veriť, že sa na pohovore snažíme vytvoriť tu najpríjemnejšiu atmosféru.

Kedy môžeš nastúpiť? 

V závere spoločne vyhodnotíme priebeh stretnutia a navzájom si poskytneme spätnú väzbu. Záleží nám na tom, aby naša spolupráca dávala zmysel obom stranám. Preto si v duchu vždy odpovedáme na otázku: Čo nám vzájomná spolupráca prinesie? Keď sa všetci traja zhodneme, že áno, že skvele zapadneš do nášho tímu, a že práca u nás bude pre firmu aj pre teba prínosom, znamená to, že sme prišli do úspešného konca.

Môže sa zdať, že tých kôl predtým, ako sa staneš barťanom či barťankou, je priveľa. No rovnako, ako pri klientoch, aj pri výbere budúceho kolegu, kolegyne sa zameriavame na dlhodobú spoluprácu. Veríme, že práve viac stretnutí a rôzne úlohy nám pomôžu správne sa rozhodnúť. A tebe nás poriadne spoznať. Predsalen, chceme do tejto novej etapy tvojho pracovného života vykročiť správnou nohou a ďalej sa spoločne posúvať vpred.

Nie všetky pohovory sa končia úspešne. A to je tiež v poriadku. Niekedy sa stačí viac ponoriť do samoštúdia, popracovať na sebe a skúsiť to opäť s odstupom času. Keď sa chce, tak sa dá. A tak k tomu pristupujeme aj my :-).

A ako to u nás vyzerá po tvojom nástupe? To si priblížime nabudúce.

Viac blogov zo zákulisia našej firmy nájdeš v kategórii barťania.