Preskúmali sme podvodný zľavový portál

Zákazníci čelia ďalšej hrozbe. Po podvodných eshopoch, o ktorých prednedávnom písal Dávid, sa ich tentokrát snažia oklamať falošné stránky so zľavovými kupónmi. Sľubujú až 40 percentnú úsporu pri registrácii či vrátenie peňazí pri nákupe v určitých kategóriách. V skutočnosti však chcú, aby si používateľ nainštaloval rozšírenie prehliadača.

Na tento podvod nás upozornili priamo majitelia eshopov. Ich zákazníkom totiž po zadaní kľúčových slov “zľavový kupón názov-eshopu” Google ponúkol nový portál skcoupone.com, kde sa dočítali napríklad to, že po registrácii získajú až 40% zľavu na prvý nákup.

Takýto deal sa rozhodne oplatí a tak sa nakupujúci ihneď pustili do registrácie, našťastie priamo na originálnom eshope. Po jej potvrdení však žiadnu zľavu nezískali, čo samozrejme vyvolalo vlnu rozhorčenia a niekoľko nepekných mejlov administrátorom. Tí sú v tom ale nevinne. Kde je pravda?

Rozhodli sme sa nový zľavový portál preskúmať, aby sme si overili jeho dôveryhodnosť. A trvalo len zopár sekúnd, kým sme narazili na niekoľko výkričníkov:

1. Chybné preklady

Napriek tomu, že sa portál tvári ako slovenský, po kliknutí na “Obchody” v hlavičke nefiguruje na stránke Zoznam obchodov, ale Seznam Obchodů.

2. Chýbajúca diakritika a všetky slová začínajúce veľkým písmenom

Toto by žiaden poctivý copywriter nedopustil.

3. Pomiešané meny

Zľavy sú v eurách či percentách, no celková úspora sa prepočítava na doláre. Akým kurzom? Pravdepodobne náhodným…

4. Žiadny kontakt na správcov webu

Kto všetky tieto kupóny a zľavy zbiera, overuje, testuje? Koho môžem kontaktovať, ak niečo nie je v poriadku? Odpoveď na tieto otázky sa zo stránky nedozviete.

Čo teda portál chce?

Zdá sa, že ide o veľmi kostrbatú propagáciu rozšírenia do prehliadača s názvom Coupert.

Ten na svojej oficiálnej stránke v app store tvrdí, že po nainštalovaní vám bude do košíkov eshopov automaticky pridávať aktuálne zľavové kódy a upozorňovať vás na prebiehajúce akcie. Samotný doplnok, hoci sa tvári dôveryhodne, má však len veľmi málo recenzií používateľov a aj tých niekoľko ho označuje za podvod.

Je teda veľmi pravdepodobné, že ide iba o nástroj na zbieranie informácií z vášho prehliadača – od emailových adries a hesiel až po zapamätané karty. Ani my sme si ho preto nenainštalovali a na tento podvod upozornili našich klientov i kolegov.

A aký je záver? Stále rovnaký. Každý web, ktorý navštívite, si radšej poriadne overte. A ak hľadáte zľavové kódy, uprednostnite radšej overené portály s poriadne vyplnenými kontaktnými informáciami. Alebo si lajknite eshop na sociálnych sieťach – práve tam často získate najnovšie informácie o akciách aj nejakú tú zľavičku za sledovanie.

Viac blogov na tému bezpečnosť nájdete v samostatnej kategórii