wcag wcag

Čo je WCAG a prečo by ho mal poznať (nielen) každý developer?

Čo je to WCAG?

Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) je medzinárodný štandard vytvorený s cieľom sprístupniť webový obsah ľuďom so zdravotným postihnutím. Bol navrhnutý v spolupráci s odborníkmi a organizáciami na celom svete so zámerom poskytnúť jednotný štandard pre prístupnosť webového obsahu, ktorý spĺňa potreby jednotlivcov, organizácií a vlád na medzinárodnej úrovni.

Stránky, ktoré dodržiavajú tento štandard, sú pritom vhodné nielen pre ľudí so zdravotným postihnutím, ale aj pre seniorov a používateľov vo všeobecnosti.

Od 28. júna 2025 nadobúda platnosť Európsky akt o prístupnosti (EAA), ktorý vyžaduje, aby boli vybrané produkty a služby prístupné pre osoby so zdravotným postihnutím, a teda zrelizované práve podľa štandardov WCAG. Viac sa dočítate v našom článku Prístupnosť webu ako nová norma: Čo vás čaká od júna 2025?

4 princípy

WCAG vychádza zo štyroch princípov, ktoré majú za cieľ umožniť komukoľvek používať webový obsah a pristupovať k nemu bez problémov.

  1. Vnímateľnosť – Webový obsah musí byť prezentovaný spôsobom, ktorý používateľ dokáže vnímať. To znamená, že nepočujúcim poskytneme textový obsah a u nevidiacich zabezpečíme, aby bol obsah prístupný čítačkám obrazovky a iným asistenčným technológiám.
  1. Ovládateľnosť – Používateľ by mal byť schopný interagovať so všetkými prvkami webovej stránky. Existuje mnoho používateľov, ktorým ich hendikep nedovoľuje používať myš, a preto by webová stránka mala byť ovládateľná aj za pomoci klávesnice alebo hlasového asistenta.
  1. Zrozumiteľnosť – Prezentované informácie musia byť jednoznačné a ľahko pochopiteľné pre každého používateľa. Zrozumiteľné webové stránky používajú jasný, stručný jazyk a ponúkajú funkcie, ktoré sú jednoduché na pochopenie.
  1. Robustnosť – Informácie na webovej stránke majú byť komunikované všetkým používateľom, vrátane tých, ktorí používajú rôzne asistenčné technológie. Webové stránky by mali fungovať naprieč rôznymi zariadeniami a prehliadačmi, aby zohľadňovali osobný výber a potreby používateľa.

Verzie

WCAG je pravidelne aktualizovaný, aby udržal krok s novými technológiami, čo znamená, že bolo publikovaných niekoľko verzií.

VerziaZverejnené
WCAG 1.05. máj 1999
WCAG 2.011. december 2008
WCAG 2.15. jún 2018
WCAG 2.25. október 2023
WCAG 3.0Pripravuje sa

Úrovne

Každá verzia obsahuje kritériá rozdelené do troch úrovní: A, AA a AAA. Úroveň A predstavuje minimálne požiadavky, ktoré musia byť splnené, aby bola webová stránka považovaná za prístupnú. Každá ďalšia úroveň (AA a AAA) obsahuje všetky požiadavky z predchádzajúcej úrovne a pridáva ďalšie, prísnejšie kritériá na zlepšenie prístupnosti.

Úroveň A (minimálna úroveň)

Existuje 32 kritérií (WCAG 2.2) úspešnosti úrovne A. Táto úroveň rieši hlavné problémy, ktoré ovplyvňujú používateľov so zdravotným postihnutím.

Príklad:

  • Netextový obsah (napr. obrázok) má aj svoju textovú alternatívu. (1.1.1)
  • Stránku je možné prechádzať bez použitia myši, len za pomoci klávesnice. (2.1.1)
  • Polia vo formulári obsahujú štítky alebo pokyny na ich vyplnenie. (3.3.2)

Úroveň AA (odporúčaná úroveň)

Splnenie kritérií úrovne AA zahŕňa splnenie kritérií úrovne A s ďalšími 24 kritériami. Táto úroveň zlepšuje prístupnosť webovej stránky a poskytuje lepšiu používateľskú skúsenosť pre širší okruh ľudí.

Príklad:

  • Kontrast textu voči pozadiu je najmenej v pomere 4,5:1. (1.4.3)
  • Text je možné zväčšiť bez použitia asistenčných technológií až do 200%. (1.4.4)
  • Odkazy v rámci navigácie sú na každej stránke zoradené v rovnakom poradí. (3.2.3)

Úroveň AAA

Toto je najvyššia úroveň. Dosiahnutie úrovne AAA zahŕňa splnenie požiadaviek úrovne A aj AA a 31 ďalších podmienok. Hoci nie vždy je realistické dosiahnuť túto úroveň, je dobré sa aspoň snažIť o splnenie čo najviac jej kritérií.

Príklad:

  • Kontrast textu voči pozadiu je najmenej v pomere 7:1. (1.4.6)
  • Vo vopred nahratých videách sprostredkúva dialógy a dôležité zvuky do posunkovej reči tlmočník viditeľný na obrazovke. (1.2.6)

Legislatíva

Zákony o digitálnej dostupnosti sa v jednotlivých krajinách značne líšia. Existuje však Smernica EÚ o prístupnosti webu z roku 2016, ktorá je súčasťou legislatívy EÚ a vyžaduje, aby všetky webové stránky a mobilné aplikácie orgánov verejného sektora v členských štátoch vyhovovali WCAG 2.1 úrovni AA.

Po zavedení EAA sa potreba rešpektovať túto úroveň rozšíri na ešte ďalšie produkty a služby, a mala by sa tak stať bežným programátorkým štandarom.

Zdroje:

https://www.w3.org/
https://www.wcag.com/
https://developer.mozilla.org/